Şahin’den uyarı: Tarım sektöründe ters valöre dikkat

Yaşam 27.06.2024 - 14:12, Güncelleme: 27.06.2024 - 14:12
 

Şahin’den uyarı: Tarım sektöründe ters valöre dikkat

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski başkanı Vural Şahin, tarım sektöründe yaşanan önemli bir konuyu gündeme getirdi
Okur Medya - Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski başkanı Vural Şahin, tarım sektöründe yaşanan önemli bir konuyu gündeme getirdi. Şahin’in uyarısı şöyle: “Vadeli satışların ağırlıklı olduğu tarım sektöründe, geçen sezon içerisinde alınan ürünlerin ödemelerinin olduğu bu günlerde maalesef sektör paydaşları sosyal medya sayfalarında kampanya adı altında düşük fiyatlı ürünler paylaşmaktalar. Bir de bunların altına belirli cirolara yurt dışı seyahatleri taahhüt etmekteler.  Aylık faizlerin % 5-6 olduğu bu süreçte 10 ay vadeli aldıkları ürünleri, aldığı paraya satan birçok esnaf arkadaşlarımız var. Piyasada nakit akışının olmadığı bu günlerde bu şekilde ters valör yaparak paraya ulaşıp nakit akışlarını sağlıyorlar. Zaten en az 10 ay vadeli aldıkları için ödeme günü geldiğinde de enflasyon artışlarına paralel yine kâr etmiş olacaklar. Âmâ en kötüsü ise ürünün pazar değerinin, gerçek satış fiyatının oluşmaması olmaktadır. Ve o ürünü satan diğer esnaflarda zora girerek kendi üreticileri ile polemiklere girmekteler. Hatta o ürünü satan firmalarla durduk yere kötü olmaktalar.  Serbest piyasada bu gidişata dur demek biraz zor. Parası olanın da parasını bankada vadeli hesapta beklettiği bu süreçte sektör paydaşları arasında da gerginlik halt safhada.  Bence piyasayı bozan, ürünü vadeli alıp, ters valör yaparak ucuza satıp tabiri caizse ürününü bozduran her kimse sektör paydaşlarının hep yekûn tepki gösterip o esnafı uyarması lazım. Aksi takdirde o yaparsa ben de yaparım diyerek kızgınlıkla aynı tutumu sergileyen bir çok esnafta türeyecek. Buradan çıkarımım şu dur ki, herkes ürününün peşinde olsun, fiyat istikrarının sağlanabilmesi adına elinden geleni yapsın.  En önemlisi ise artık tarım sektöründe alış verişler ya kredi kartı ya da nakit olsun. Tabi ki ikisi arasında da % 3-5 fark olsun ki bu tarz olaylar olmasın. Nasıl olsa ürün ucuz olunca para bulunabiliyorsa, alış verişler de nakite dönerse geriye dönük ürün fiyatlarında da aylık % 4-5 oranında düşmeler olacak ve ürün fiyatlarına yansıyacaktır.  Bu anlamda bazı gerçekleri yazmayı kendime görev tayin ettiğimi belirtirken hiçbir meslektaşımın da sosyal medyadan düşük fiyat yazarak ürün paylaşmasını doğru bulmuyorum. Zaten stoğunuza ancak gücünüz yetecek ve o üretici de daha sonra yine kendi alış veriş yaptığı yere dönecektir. Benden demesi”
Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski başkanı Vural Şahin, tarım sektöründe yaşanan önemli bir konuyu gündeme getirdi

Okur Medya - Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski başkanı Vural Şahin, tarım sektöründe yaşanan önemli bir konuyu gündeme getirdi. Şahin’in uyarısı şöyle: “Vadeli satışların ağırlıklı olduğu tarım sektöründe, geçen sezon içerisinde alınan ürünlerin ödemelerinin olduğu bu günlerde maalesef sektör paydaşları sosyal medya sayfalarında kampanya adı altında düşük fiyatlı ürünler paylaşmaktalar. Bir de bunların altına belirli cirolara yurt dışı seyahatleri taahhüt etmekteler.

 Aylık faizlerin % 5-6 olduğu bu süreçte 10 ay vadeli aldıkları ürünleri, aldığı paraya satan birçok esnaf arkadaşlarımız var. Piyasada nakit akışının olmadığı bu günlerde bu şekilde ters valör yaparak paraya ulaşıp nakit akışlarını sağlıyorlar. Zaten en az 10 ay vadeli aldıkları için ödeme günü geldiğinde de enflasyon artışlarına paralel yine kâr etmiş olacaklar. Âmâ en kötüsü ise ürünün pazar değerinin, gerçek satış fiyatının oluşmaması olmaktadır. Ve o ürünü satan diğer esnaflarda zora girerek kendi üreticileri ile polemiklere girmekteler. Hatta o ürünü satan firmalarla durduk yere kötü olmaktalar.

 Serbest piyasada bu gidişata dur demek biraz zor. Parası olanın da parasını bankada vadeli hesapta beklettiği bu süreçte sektör paydaşları arasında da gerginlik halt safhada.

 Bence piyasayı bozan, ürünü vadeli alıp, ters valör yaparak ucuza satıp tabiri caizse ürününü bozduran her kimse sektör paydaşlarının hep yekûn tepki gösterip o esnafı uyarması lazım. Aksi takdirde o yaparsa ben de yaparım diyerek kızgınlıkla aynı tutumu sergileyen bir çok esnafta türeyecek. Buradan çıkarımım şu dur ki, herkes ürününün peşinde olsun, fiyat istikrarının sağlanabilmesi adına elinden geleni yapsın.

 En önemlisi ise artık tarım sektöründe alış verişler ya kredi kartı ya da nakit olsun. Tabi ki ikisi arasında da % 3-5 fark olsun ki bu tarz olaylar olmasın. Nasıl olsa ürün ucuz olunca para bulunabiliyorsa, alış verişler de nakite dönerse geriye dönük ürün fiyatlarında da aylık % 4-5 oranında düşmeler olacak ve ürün fiyatlarına yansıyacaktır.  Bu anlamda bazı gerçekleri yazmayı kendime görev tayin ettiğimi belirtirken hiçbir meslektaşımın da sosyal medyadan düşük fiyat yazarak ürün paylaşmasını doğru bulmuyorum. Zaten stoğunuza ancak gücünüz yetecek ve o üretici de daha sonra yine kendi alış veriş yaptığı yere dönecektir. Benden demesi”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve okurmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.